3 dôvody prečo nekupovať najlacnejšie terasové dosky

Rozhodujete sa medzi najlacnejšími terasovými doskami zo smreku a nejakou kvalitnejšou drevinou? Červený smrek a borovica sú najlacnejšie dreviny na trhu, ktoré sa dajú kúpiť. Áno používajú sa aj na terasy, ale keďže práca je podstatne drahšia ako samotné dosky tak sa na terasových doskách neoplatí extrémne šetriť. Ak však terasu plánujete realizovať svojpomocne , máte dostatok času a na prvom mieste je cena, potom môžete kúpiť aj takéto najlacnejšie dosky. Kúpite ich bežne aj v OBI, Baumaxe a pod.

Krátka životnosť

Smrek vydrží cca 5 – 10 rokov. Vyžaduje si však podobnú starostlivosť a udržiavacie náklady  ako podobné materiály v podstatne vyššou trvanlivosťou. Smrek rýchlejšie prehnije a majú ho radšej drevokazné huby a hmyz.

Borovica na rozdiel od červeného smreku vydrží už dlhšie vďaka tomu, že má vyšší obsah živice, ale hlavne preto, že sa tlakovo impregnuje chémiou. Je však náchylnejšia na škrabance a má väčší počet sukov, ktoré sú z dlhodobého hľadiska životnosti rizikom.

Rýchle opotrebenie

Ak sa terasa viac používa, mala by byť odolná voči oderom, zošúchaniu či poškriabaniu napríklad od terasového nábytku. Najmäkšie terasové drevo na trhu tak bude pri intenzívnejšom používaní pomerne rýchlo vyzerať ošuntelo.

Slabá vizualita

Smrekové ale aj borovicové dosky sú pomerne homogénne ak sa jedná o farbu či kresbu. Kresba smreku nie je nijak výrazná, či výnimočná. Na rozdiel napríklad od sibírskeho smrekovca, ktorý ma veľkú farebnú variabilitu od bielo žltej, žltej až po oranžovo červeno hnedú. Vorovica má vďaka sukom výraznejšiu kresbu.

Ak je však pre Vás cena nejdôležitejšie, alebo jediné kritérium, dosky zo sibírskeho smrekovca Vám poslúžia rovnako.

Červený smrek | Sibírsky smrekovec | Impregnovaná borovica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *