Ako riešiť okraje terasy?

Jeden z prvých a základných parametrov pri návrhu terasy je stanovenie výšky podlahy. Teda výška pochôdznej časti. To však úzko súvisí s úrovňou povrchu existujúcej interiérovej podlahy ako i budúcim teriérom exteriéru / záhrady.

Ideálny prípad je ,keď je výška terénu na úrovni interiérovej podlahy a terasa sa zapustí do terérnu. Vo väčšine prípadov však tak tomu nie je a terń je vyspádovaný smerom od domu.

Preto okraj terasy je potrebné takmer vzdy ohraničiť resp. ukončiť, dokonca aj v ideálnom prípade. Dá sa to docieliť viacerými spôsobmi:

  • nízkym čielkom
  • betonovým okrajom (obrubník a pod.)
Okraje terasy. Ukončenie betonovým obrubníkom z boku.
Betonový obrubník z boku terasy. Pred dvihnutím terénu na pochôdznu výšku terasy.
Okraje terasy. Ukončenie betonovým obrubníkom zospodu.
Betonový obrubník pod terasou. S úzkym dreveným čielkom. terasa vyššie ako terén.
Betonový obrubník z boku terasy.

Ak Vám majú na terase vzniknúť čielka kôli rôznym výškam, robte ich tak, aby nevznikali komplikácie pri údržbe zelene okolo terasy, najmä pri kosení trávy. Ak posadíte drevené čielka rovno do terénu , hrozia nasledovné problémy:

  • nasiakavanie dosiek z trávy/zeme = nebudú mať dlú trvanlivosť
  • pri kosení strunovou kosačkou sa bude poškodzovať doska

Kosenie trávy

V prípade rôznych výšok resp. rozdielu vo výškach terasovej podlahy a terénu vzniká problém kosenia trávy. Elektrická pojazdná kosačka nevie pokosiť okraj – teda posledných cca 50 mm od okraja terasy a je potrebné dokosovať ručnou – najlapšie strunovou kosačkou. Preto urobte pri stavbe terasy opatrenia aby ste dokosovanie nemuseli robiť. Nie vždy to je však možné.

Lem z riečneho kameňa

Podobne ako sa robí často drenáž z lámaného kameňa s obrubníkmi okolo domu, je možné pod čielka urobiť úzky drenážny pás, ktorý oddelí trávu od dreveného čielka. Je potrebné ho ale urobiť tak, aby sa dalo jedným kolieskom kosačky chodiť po niečom pevnom. Napríklad pás z pálených tehál alebo širšie obrubníky medzi trávou a drenážnym kamením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *