Blednutie dreva a drevoplastu

Estetika je pri terasách mimoriadne dôležitá a preto je blednutie dosiek jedna z najčastejších otázok, ktorú ľuďia kladú pri zvažovaní terasového materiálu.

Každý materiál ktorý obsahuje nejaký podiel dreva časom vybledne.

Vybledne lacné, ale aj drahé exotické drevo. Rovnako ako bežný drevoplast i extra kvalitný drevoplast.
Ak vás výrobca či predajca dreva alebo drevoplastu budú presviedčať o opaku, ide o zavádzane.

Materiály ktoré neblednú

Ak je pre Vás dôležitá otázka neblednutia, potom jednoznačne z výberu vylúčte drevo i drevoplast. Medzi materiály, ktoré neblednú môžete zaradiť najmä kameň, vybranú dlažbu ako i HPL materiály typu Fundermax. Blednutie dreva či drevoplastu je však možné minimalizovať, nie však zastaviť. Preto sa tým netrápte, Vaše dosky zošednú skôr či neskôr. Predtým je však potrebné uviesť dôvody šednutia dreva. Je vhodné si uvedomiť dôležitý fakt:

Blednutie dreva je vlastnosť a nie vada materiálu.

V súčasnej architektúre je dokonca zošednuté drevo často želanou vlastnosťou. Fínske dizajny rátajú s drevom ktoré získa zošednutú patinu ako s cieľovým stavom.

Prečo drevo či drevoplast blednú?

Hlavným dôvodom je UV žiarenie, teda slnko a voda. UV žiarenie vyvoláva v dreve fotochemické reakcie.  Táto reakcia prebieha na povrchu – do hĺbky približne 3 mm od povrchu.

Dobrou správou je, že degradáciu dreva je možné spomaliť. Najmä pravidelnou údržbou pomocou UV olejov s prvkami UV ochrany.

Čo so zošednutými doskami?

Drevo, ktoré už má svoju patinu je však možné renovovať. Renovácia spočíva v nasledovných možnostiach:

  • zbrúsenie vrchnej – zošednutej časti dosky s patinou
  • hĺbkové čistenie a odstránenie patiny chemickým prípravkom

Prvý spôsob spočíva v mechanickom zbrúsení povrchovej vrstvy dosky 1-3mm. Na tento účel sa používa brúsny stroj, ktorý urýchli brúsne práce. Následne sa terasa naolejuje 2x.

Druhý spôsob spočíva v kombinácii špeciálneho čistiaceho náteru viď ilustračný obrázok  a čistenia strojom s mechanickými valcovými kefami. Ped čistením je vhodné terasu čo najviac očistiť od zašlej špiny, napríklad tlakovým čističom – avšak pri vhodnom tlaku aby sa nepoškodilo devo. Po finálnom chemickom vyčistení sa terasa spláchne vodou a nechá vysušiť. Následne sa olejuje 2x.

Ako oddialiť proces šednutia?

Šednutie je možné čo najviac oddialiť pomocou starostlivosti o drevo. Drevo je možné chrániť pre priamym slnkom mechanicky napríklad prístreškom. Najčastejšie používaný spôsob ochrany je však použitie prípravkov s UV ochranou. Teda použitie ochranných olejov s UV ochranou, alebo tenkovrstvých UV odolných lazúr. Transparentné oleje však obsahujú minimum UV ochranných látok, pretože tie sa nachádzajú najmä v pigmentovaných olejoch (s odtieňom).

Mýtus: Kvalitný drevoplast nebledne

Inklinujete k drevoplastu preto, lebo sa o neho netreba starať a udrží si farbu? Ani jedno týchto tvrdení nie je pravda. O drevoplast sa tiež treba starať avšak menej ako o drevo. A udržanie farby? Mnoho ľudí sa pár mesiacov po montáži sťažuje, že dosky už nevyzerajú tak dobre ako po dokončení montáže terasy. Je to prirodzený stav – drevoplast obsahuje pomerne vysoký podiel dreva. Ak terasa nie je chránená prístreškom a je vystavená priamemu zásahu slnečných lúčov, rýchlo zošedne. Najmä pri bežnom drevoplaste. Pri kvalitných drevoplastoch je v drevoplastovej zmesi prítomná UV ochrana, ktorá zabezpečuje vyššiu ochranu. Takýto drevoplast bude blednúť podstatne dlhšie, je však podstatne drahší.

Niektorí výrobcovia drevoplastových dosiek vyrábajú drevoplastové dosky vo farebnom prevedení s cieľovou patinou(uý sčasti vyblednuté). Je to preto, lebo nechcú zavádzať zákazníkov a prezentujú im od začiatku farebné prevedenie dosiek tak, ako budú vyzerať po pár rokoch, čo je férový prístup.

Medzi takýchto výrobcov patrí napríklad Twinson.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *