Čo ovplyvňuje cenu terasových dosiek?

Cena terasových dosiek je tvorená viacerými faktormi ako typ materiálu, dĺžka, šírka, hrúbka, celková kvalita (spôsob sušenia, chybovosť) či typ profilu a je najčastejšie uvádzaná v EUR / 1m2.

Prečo sú ceny uvádzané za 1 m2?

Ceny terasových dosiek (decking) sa často vyjadrujú v m2 preto, aby bolo jednoduchšie porovnať ich jednotkovú cenu. Šírka dosiek sa pohybuje typicky od 80 do 150 mm a pri tomto rozsahu sa ťažko porovnáva ich cenový rozdiel. Bežné ceny najpoužívanejších terasových dosiek tu prezentované sú len orientačné. Môžu sa líšiť až do 30% a závisia od mnoho nižšie uvedených faktorov.

Porovnanie cien terasových dosiek – v EUR / m2 vrátane DPH

Vhodný čas na nákup?

Ideálny čas na kúpu je tesne pred sezónou, najmä na jar. Nákup v neskoršej sezóne dopadne najčastejšie tak, že terasové dosky a terasové príslušenstvo nemajú dodávatelia už skladom, prípadne dodacia lehota je niekoľko negarantovaných mesiacov. Dajte si i mimoriadny pozor na kvalitu drevín.

Nakúpiť lacno neznamená nakúpiť dobre. Pri terasových drevinách to platí niekoľkonásobne.

Skvelú akciovú cenu získate často na dosky, ktoré majú zníženú kvalitu, krátku dĺžku (pod 1.5m). Pýtajte si od dodávateľa garancie, záruku na dosky vrátane podmienok, na čo sa záruka vzťahuje.

Faktory určujúce cenu terasových dosiek

V doleuvedenom grafe uvádzame zjednodušené cenové porovnanie drevín. V skutočnosti to nie je až také jednoduché s cenou. Cenu dosiek ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré môžete pri cenovej ponuke ľahko prehliadnuť. V ďaľšom uvádzame niektoré faktory, ktoré je potrebné zvažovať. Ak vám dodávateľ nevie poskytnúť informácie o pohľadovej strane dosiek (nie vždy sú to obe), sušení dosiek, ich hrúbke, dostupnosti dĺžok atď, potom máte dôvod obávať sa o kvalitu toho čo kupujete.

Materiál a cena

Najviac cenu terasovej dosky ovplyvňuje výber materiálu. Ceny materiálov terasových dosiek začínajú pri lacných terasových doskách od cca 15 EUR / m2 s DPH pri mäkkých drevinách a siahajú až do cca 200 EUR pri najdrahších exotických drevinách ako je napríklad barmský teak.

Kvalita terasových dosiek a cena

Kvalita dreviny je u rôznych dodávateľov uvádzaná rôznymi parametrami, najčastejšie je to však stupnicou od A do D. Kvalita A ja najvyššia. Značenie podľa uvedenej stupnice uvádza najmä množstvo a maximálnu veľkosť súk na doske, trhliny, obliny a pod. Bežne sa pri terasových doskách či drevených obkladoch stretnete so štyrmi kvalitatívnymi tiedami: A, B a AB. C trieda sa pri terasových doskách takmer nepoužíva. Terasové dosky sa najčastejšie predávajú v kvalite A a AB, kde môže byť rozdiel v cene aj 20%.

Spôsob sušenia a cena

Rovnako je dôležitý spôsob sušenia dosiek a aktuálny stav, aby sa nejednalo o surové nesušené alebo polosurové rezivo. Stavebné alebo úplne surové rezivo je na terasové dosky nevhodné. Takéto rezivo je samozreme lacné. Platíto pri terasovej doske , tak i pri podkonštrukčných hranoloch.

Chybovosť terasových dosiek a cena

Prémioví dodávatelia označujú terasové dosky i uvádzanou chybovosťou. Drevo je živý materiál a terasové dosky majú takmer vždy určitú mieru chybovosti s čím treba pri kúpe rátať.

Hrúbka dosiek a cena

Hrúbka terasových dosiek ovplyvňuje cenu dosiek najmä vďaka tomu, že čím je hrúbka väčšia, tým sa jedná o väčśí objem dreva a to je prirodzene drahšie. Typická hrúbka terasových dosiek sa pohybuje od 19 pri drevokompozitných či exotických do 26mm pri mäkkých drevinách. Pri hrúbke dosiek platí pravidlo: Čím sú hrubšie, tým je ich cena za 1m2 vyššia. Krátke dosky sú takmer vždy lacnejšie.

Dĺžka terasových dosiek a cena

Pri dĺžke dosiek platí pravidlo: Čím dlhšie dosky sú, tým je ich cena za 1m2 vyššia. Krátke dosky sú takmer vždy lacnejšie. Nie každý si žiada terasu z dlhých neprerušovaných dosiek. často sa dá unikátna terasa postaviť aj zo striedaných krátkych dosiek, špeciálne ak majú dosky farebnú vysokú variabilitu. Ceny krátkych vs dlhých terasových dosiek sa môžu líšit i o 50%.

Typ profilu a cena

Profil terasových dosiek je daný mnohými detailmi. Patrí medzi ne:

  • hladký povrch strany dosky
  • vrúbkovaný povrch dosky (rôzne jemné či hrubé zárezy a ich rozostupy)
  • rovnaké obe strany povrchu alebo rôzne
  • zárezy pre klipy, pre rôzne systémy klipov
  • úplne skryté upevnenie klipov
  • zrezanie hrán dosiek, zaoblenie

Typ profilu však väčšinou má minimálny vplyv na cenu terasových dosiek, cena je určená viac menej pôvodným objemom dreva pred profilovaním frézou či uným nástrojom.

Kde nakúpiť?

Zoznam predajcov, ktorí sa špecializujú na predaj materiálov pre stavbu terás nájdete v našom katalógu predajcov.