Cena terasy

Ste zručný a premýšľate nad svojpomocnou realizáciou terasy? Zaujíma Vás aký je rozdiel v cene terasy na kľúč od remeselníka a pri realizácii svojpomocne a či sa Vám to vôbec oplatí? Poďme pekne poporiadku.

Predpokladame pre zjednodušenie, že terasový podklad je betónová platňa, alebo zhutnený makadam a tento podklad si vyhotovíte samostatne a nie je súčasťou doleuvedených cien. Tak či tak, terasové firmy Vám podklad poväčšine nepripravia, jedná sa o stavebné upravy a väčšina terasových remeselníkov alebo firiem Vám iba poradí čo a ako máte urobiť. Česť výnimkám.

Celkovú cenu terasy tvoria najmä

  • materiály (50-70% z celkovej ceny)
  • práca (25-45% z celkovej ceny)
  • prepravné náklady (3-10% z celkovej ceny)

Ani jedna z týchto častí nie je zanedbateľná. Doprava však tvorí najmenšiu časť z celkovej ceny a je menej citeľná pri väčších terasách.

Materiály: Medzi materiály ktoré výrazne ovplyvňujú cenu patria najmä terasové dosky, podkonštrukčné hranoly, skrutky a prípadne rektifikačné terče. Cena drevených dosiek sa pohybuje na úrovni 25 – 90 eur / m2 podľa typu. Cena drevoplastových dosiek je na úrovni 45 – 90 EUR / m2. Ceny hranolov 45×70 mm sú orientačne od 5 – 12 EUR / m2. Ceny terasových dosiek veľmi závisia od materiálu ale aj množstva iných faktorov.

Práca: Cenu služieb ovplyvňuje najma skúsenosť realizátora avšak v slovenských podmienkach , kde je nedostatok skúsených remeselníkov a veľa amatérov, to nie je pravidlo. Typicky je cena práce od 20 – 30 EUR / m2

Preprava: Cena prepravy vždy súvisí s tým, odkiaľ budete dovážať materiály a odkiaľ je realizátor. Orientačne nahrubo treba rátať s dopravou dosiek a hranolov nasledovne: cca 1.5 EUR / km, počítajú sa oba smery a pre krátke vzdiaelnosti rátajte, že minimálna cena dopravy bude cca 50 EUR.

Uvedené sú spotrebiteľské ceny s DPH.

Cena terasy od firmy a svojpomocne

Pri realizácii svojpomocne ušetríte peniaze. Pre realizácii firmou však šetríte Váš čas. Realizáciou terasy svojpomocne dokážete ušetriť často viac ako 30%. Bude Vás to však stáť podstatne viac času, pravdepodobne viac realizačných chýb a horší odhad množstva materiálu. Ak urobíte vážnejšie realizačné chyby alebo zle odhadnete materiál, môžu sa Vaše náklady na realizáciu svojpomocne výrazne navýšiť. Ak sa však cítite byť zručný, je šanca, že bude výsledok naozaj uspokojivý a ušetríte na financiách.

Pre Vaše lepšie rozhodovanie uvádzame niekoľko príkladov. Uvedené príklady z praxe sú orientačné. Cena odráža kompletné náklady na realizáciu terasy a to materiál, príslušenstvo, realizačné práce a dopravu. Nezahrňuje náklady na prípravu podkladu (bet. platňa , makadam a pod).

SvojpomocneFirmou
európska drevina – sibírsky smrekovec€50€80
termodrevo – jaseň€90€125
exotika – garapa€95€130
drevoplast bežný€80€105
drevoplast prémiový €100 €130

Ceny sú uvedené v EUR / m2 s DPH

Teda terasa o ploche napríklad 40 m2 v sibírskom smrekovci by stála od firmy orientačne 3200 EUR (€80 x 40m2) a čas realizácie cca 2-4 dni. Terasa v exotike od firmy však cca 5200 EUR.

Uvedené ceny treba brať ako orientačné, pretože cenu terasy najviac ovplyvní vybraný typ, parametre a kvalita materiálu. Uvedené orientačné ceny vychádzajú z najtypickejších parameterov materiálu pri kladení dosiek tak, aby sa minimalizoval odpad. Napríklad krátke menej hrubé dosky v exotike určené pre skrutkovú montáž môžu stáť polovicu toho čo dlhé a hrubé dosky určené pre montáž klipmi.

Množstvo potrebného materiálu ktorý budete potrebovať na realizáciu Vám nahrubo odhadne predajca. PredajcaVám však nebude garantovať , že ste si objednali materiál správne a teda sa môže stať že ho budete mať málo, alebo že Vám zbytočne ostane navyše. Dôvodom je fakt, že predajca nepozná realizačné detaily Vašej terasy a ani nemá priestor si ich zisťovať – je to úloha realizátora. Teda výhodou firmy je to, že túto zodpovednosť na seba preberá. Ak objedná realizačná firma pre Vás málo materiálu , je to jej problém a musí ho vyriešiť na svoje náklady. Ak ho objedná veľa, materiál jej ostane, avšak na ďaľšej terase ho vie použiť. Hrubý výpočet množstva materiálu si urobíte aj sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *