Červený smrek a sibírsky smrekovec

Predajcovia dreva majú v ponuke viacero drevín, ktoré nesú v názve slovo „smrek“. Spotrebitelia si ich však často zamieňajú. Ako to s nimi vlastne je?

  • Smrek
  • Severský smrek
  • Červený smrek
  • Smrekovec
  • Sibírsky smrekovec

Smrek

Smrek obyčajný (Picea abies) je ihličnatý strom. Je to najrozšírenejší strom na Slovensku a významná hospodárska plodina.Prirodzene rastie v strednej a severnej Európe, Drevo výborne znáša nízke teploty. Drevo je mäkké, ľahko opracovateľné, pružné a rovnomerne štiepateľné. Smrek sa používa veľmi intenzívne v stavebníctve ako stavebné rezivo na rezivo či hranoly. V oblasti terás sa používa len výnimočne kôli nízkej trvanlivosti. Má malý podiel živíc.

Severský smrek je smrek

Orientačná cena: 10 EUR / m2

Červený smrek

Červený smrek (Smrekovec opadavý, Modřín opadavý, Larix decidua) je ihličnatý strom. Čo sa týka rozšírenia, vyskytuje sa v oblasti s centrom v Alpách a Karpatoch. Najčastejšie sa vyskytuje v zmiešaných lesoch s bukom, jedľou, smrekom, prípadne borovicou. V česku je známy pod menom modřín, pretože pod vyplvom počasia chytá rýchlo sivo modrú až sivú patinu. Patinu získava rýchlejšie ako iné dreviny a pre mnohých milovníkov dreva je to želaná vlastnosť a nie nevýhoda. Na terasy sa používa pomerne často vďaka vyššiemu obsahu živíc.

V oblasti terás sa používa ako jedna z cenovo najdostupnejších drevín.

Orientačná cena: 16 EUR / m2

Sibírsky smrekovec

(Larix sibirica, Sibiřský modrín) je ihličnatý strom. Smrekovec sibírsky je známy na celom svete vďaka svojim unikátnym biologickým a fyzicko-mechanickým vlastnostiam. Drevina smrekovca sibírskeho podlieha tónovaniu, má bohatú farebnú škálu, do ktorej patrí 12 ligotavých slnečných odtieňov, ktoré sú jej unikátnou vlastnosťou a po estetickej stránke prevyšuje také druhy ako dub, buk, javor a jaseň. Ročné vrstvy sú dobre viditeľnými na priečnych rezoch a utvárajú na povrchu výrobkov veľmi peknú drevnú maľbu. Dizajnéri z celého sveta vo svojich prácach široko využívajú smrekovec, kvalita a krása ktorého dovoľujú vytvoriť zátišie a aj zdravú prírodnú atmosféru v dome.

Smrekovec rastie skoro na celom území Ruska, ale cenným je len smrekovec, ktorý rastie na Sibíri. Následkom krutých sibírskych klimatických podmienok rastu a dozrievania dreviny , smrekovec sibírsky na základe viacerých ukazovateľov (vysoká tvrdosť, odolnosť voči opotrebeniu, odolnosť voči vlhkosti, dlhovekosť, stálosť od hnitia, bohatá farebná škála) prevyšuje smrekovec, ktorý rastie na európskej časti kontinentu.

Vplyvom dažďa a slnka drevina nehnije a nepuká. Vysoký obsah smoly v drevine smrekovca neumožňuje rozmnožovaniu húb a plesní. Smrekovec je fenomenálnym dlhovekým materiálom aj v podmienkach zvýšenej vlhkosti. Už storočiami sa využíva v stavebníctve a v lodiarskom priemysle.

V oblasti terasových stavieb je materiál na Slovensku mimoriadne populárny. Má vysoký podiel živíc a na váhu(viď.objemová hmotnosť) je citeľne ťažší ako smrek. Jeho tvrdosť je výrazne vyššia ako pri smreku avšak podľa hodnotenia tvrdosti stále patrí medzi stredne tvrdé materiály. V porovnaní s Európskym smrekovcom má vyššiu hustotu a teda odolnosť a menšie suky kôli pomalšiemu rastu. V čerstvom stave sa relatívne ľahko opracováva, no po opracovaní začína prebiehať polymerizácia živíc, ktorá mu zabezpečuje extrémnu tvrdosť dosahujúcu časom tvrdosť duba. Jeho kvalita prevyšuje takmer vo všetkých ohľadoch kvalitu dubu /mrazuvzdornosť, vode odolnosť, biologická odolnosť, životnosť/.

Orientačná cena: 26 EUR / m2

Drevina Tvrdosť Hustota [kg / m3]
 Smrek 2 / 5  460
Červený smrek 3 / 5  580
Smrekovec sibírsky  3 / 5  590

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *