Najčastejšie chyby pri stavbe terasy

Chybný výber hranolov

Pri výbere platí jedno základné pravidlo: na hranoly používajte minimálne materiál s takou životnosťou akú má terasová doska. Napríklad pri doskách zo sibírskeho smrekovca používajte hranoly zo sibírskeho smrekovca a nie napríklad bežné stavebné hranoly zo smreku!

Pri doskách z exotiky použite hranoly z exotiky a nie zo sibírskeho smrekovca alebo nedajbože smreku.

viac o hranoloch

Výber nevhodného materiálu

Výber terasovej dreviny je veľmi dôležitý. Pri dreve platí, že čím tvrdšiu drevinu vyberieme, tým bude mať dlhšiu životnosť. Terasy pod prístreškom však zvýšia ochranu aj životnosť. Rovnako zvážte aj oleje na drevo, tie kvalitné však nie sú až také lacné.

Ak chcete terasu bez prístrešku s krátkou životnosťou cca 5-7 rokov, postačia Vám aj dosky z domáceho smreku.

Ak rátate so životnosťou cca 15 – 20 rokov, použite sibírsky smrekovec. Ak je pre Vás dôležitá maximálna trvácnosť choďte do exotiky, agátu alebo termizovaného dreva.

Terasové dosky nekupujte od firiem, ktoré ich predávajú a skladujú ako bežné drevo. Kupujte materiál iba od firiem, ktoré sa špecializujú na terasový materiál. Terasové dosky sa totiž inak sušia aj skladujú!

viac o terasových materiáloch

Malé odstupy hranolov

Ide o šetrenie na nesprávnom mieste. Táto chyba zapríčiňuje prehýbanie dosiek, praskanie prípadne trvalé deformácie.

Pri príprave podkladu sa robia často chyby. Zle zrealizovaný podklad môže znehodnotiť celú investíciu do terasy. Terasový podklad je ako základ domu.

Najčastejšie sa jedná o nedodržanie maximálneho odstupu osi hranolov medzi sebou seba. Z praxe – pri mäkkých drevinách a hrúbkach dosiek nad 25mm je maximálny osový odstup hranolov cca 500mm, pri tvrdých drevinách či drevoplastových doskách je to menej – cca 350 – 400 mm. Dôvodov pre dodržiavanie odstupu je viacero – najmä však aby sa dosky neprehýbali. Ak má drevina sklony ku krúteniu, treba ju tiež fixovať tým, že sa zníži odstup hranolov. Maximálny odstup hranolov by Vám mal predajca k predávaným doskám uviesť.

Z praxe však platí jednoduché pravidlo pre neprehýbanie terasových dosiek – maximálny odstup by mal byť 20 násobok hrúbky plnej dosky. Teda pri doskách hrúbky 27mm by osová vzdialenosť medzi podkladovými hranolmi nemala presiahnuť 540 mm, ideálne 500 mm

Nesprávne dilatačné medzery

Dilatačná medzera umožňuje materiálu rozpínanie a sťahovanie podľa vonkajších podmienok, najmä teploty a vlhkosti. Rôzne dreviny môžu dilatovať a pučať viac alebo menej. Dreviny dilatujú inak v smere vlákien a inak kolmo na vlákna. Odporúčaná dilatačná medzera sa môže pri rôznych drevinách trochu líšiť. Tam, kde stačí medzera 4mm nemusí stačiť ani 6mm. Pri sibírskom smrekovci je odporúčaná dilatačná medzera 6mm medzi doskami a rovnako na konci dosiek.

Ak zvolíte dilatačnú medzeru zle, môžu sa začať dosky tlačiť na seba a následne korýtkovať alebo vyťahovať skrutky.

Podobne je niekedy vhodné dodržovať inú dilatačnú medzeru medzi doskami a inú na konci dosky(najmä pri drevoplaste) pri odstupe od fasády. Tieto drobnosti skúsení terasári ovládajú a je to pre nich samozrejmosť.

Nezabrúsené hrany po reze

Ak chcete aby Vaša terasa bola estetická a nanarúšali ju drobné nedostatky, nestačí dosku len odrezať. Je potrebné na odrezaných koncoch zabrúsit rezné hrany. Kôli rezu môžu vznikať odštiepené vlákna dreva či ostré hrany. Na tento účel stačí obaliť krátky odrezok dosky jemným brúsnym papierom alebo použiť držiak na brúsny papier.

Dosky namotované v tvare luku

Ak pracujeme s drevom je potrebne si uvedomiť, že dosky nie sú presné a majú svoju toleranciu. Teda ak kúpite dosky šírky 140 mm a dodávateľ uvádza toleranciu napr. 5% (prípadne vôbec neuvádza), dosky môžu mať skutočnú šírku od 133 – 147mm (každý kus dosky inú). Tolerancia dosiek je bežná vec, teda ak čakáte že všetky kúpené dosky budú mať rovnakú šírku, tak to tak určite nebude.

Ak by ste striktne dodržiavali pri montáži medzeru medzi doskami striktne napr. 6mm, za chvíľu bude vyzerať posledná doska krivá ako luk. Počas montáže si radšej priebežne merajte vzdialenosť posledne montovanej dosky od prvej dosky a udržujte od nej po celej dĺžke konštantný odstup. Ak bude 6 mm pre Vás pri montáži želaná dilatačná medzera, jej skutočnú veľkosť je potrebné zvažovať pri kladení každej dosky zvlášť v každom bode prichytenia skrutkou. Priebežne si merajte vzdialenosť od prvej položenej dosky. Používajte pri kladení terasový sťahovák.

Spádovanie podkladu

Pri betonovom podklade je potrebné vyspádovanie betónovej plochy od všetkých častí domu či bazéna smerom von kôli odtekaniu vody od objektu.

V prípade plávajúceho podkladu napr. z lámaného kameňa je vhodné aby bola jeho hrúbka aspoň 200mm a pod ním vsakujúce podložie. Ak je pod lámaným kameňom nevsakujúce podložie napr. čistý íl, potom je potrebné aby bola daná plocha podobne vyspádovaná.

viac o príprave podkladu

Neodizolovaný hranol od podkladu

Táto chyba je najčastejším dôvodom, prečo má terasa zníženú životnosť. Ide o to, aby drevo nemalo možnosť nasiakavať vodu z nasiakavých materiálov. V praxi ide najčastejšie o to, aby hranoly neležali priamo na betóne.

Pre tento účel sa používajú najčastejšie izolačné gumené podložky, kúsky hydroizolačnej fólie alebo kúsky strešných asfaltových pásov. Toto zabezpečí, že drevo nebude nasávať vodu z podkladového materiálu a teda rýchlejšie po daždi vychne. Bez vody niet plesní ani húb. Terasová podkonštrukcia navyše zabezpečuje pod doskami prevetrávanie, ktoré odvádza vlhkosť.

Nevhodný spojovací materiál

Použitie lacných skrutiek sa vráti v podobe vyžiadaných skorých opráv a prípadne znehodnotení dreviny. Skrutky vplyvom počasia začnú hrdzavieť, ulamovať sa a ostanú v drevine. Následne je potrebná fixácia dosky na nových miestach, čo narušuje jej estetiku. Výber vhodných skrutiek nie je dobré podceniť, táto investícia má skutočný význam. Na skrutkách nešetrite!

Kvalitné skrutky Vám navyše ušetria kopec času, nebudú štiepiť dosky a zjednodušia výrazne prácu. Pri krytej terase terase problém menej kvalitných skrutiek nemusí byť však tak vážny, tu ich použitie sami zvážte.

Skrutky kupujte výlučne od firmy, ktorá ich predáva k terasám. Zabezpečte si taký priemer skrutiek aby ich vami použitá drevina netrhala. A takú dĺžku aby ste ju zakotvili bezpečne do podkladového hranolu a neprerazili ste ju cez celý hranol.

Ďaľším problémom býva pri terasách použitie klipov(neviditeľná fixácia dosiek o hranoly) pri drevinách ktoré majú silu a teda tendenciu veľa pracovať. Ak sa Vám taká drevina začne krútiť, klipy ju neudržia a terasa sa Vám rozpadne skôr ako sa nazdáte. Pri kúpe konrétnej dreviny resp dosiek sa vždy pýtajte či sú vhodné na montáž na klipy a aké sú s tým skúsenosti.

Nesprávne zvolené či prevedené nátery

Ide o nasledovné nátery:

  • impregnačný náter podkonštrukčných hranolov
  • prvotný ochranný náter dosiek

Podkonštrukčné hranoly je vhodné vždy natrieť ochranným impregnačným náterom (impregnácia) proti drevokaznému hmyzu, tvorbe plesní a hubám. Ku hranolom sa po montáži terasy už viac nedostanete a čim lepšie ich ochránite, tým dlhšie Vám vydržia. Nedajte sa ukecať montážnou firmou, že to netreba. Ak používate KVH hranoly, impregnácia je nevyhnutnosť. Medzi tieto impregnačné nátery patrí transparentný prípravok Krovsan alebo Bochemit.

Pre ochranu a zvýraznenie estetiky drevených dosiek používajte terasový olej. Vyvarujte sa použitia lacnej fermeže, znehodnotíte si drevo natrvalo. Náter dosiek realizujte nielen na povrchu dosiek, ale aj zbokov, na rezných hranách a odspodu. Najlepšie minimálne raz zospodu (kam sa už nikdy nedostanete) a 2x z bokov a zvrchu. Zvýšite tým životnosť.

viac o náteroch

Dosky ošetrite olejom ihneď po montáži

V prípade, že montáž dosiek vám vychádza na viac dní, je vhodné na konci každého dňa namontované impregnované dosky naolejovať. Ak už nepoužijete finálny olej alebo lazúru, tak minimálne vo vlhkom počasí natrite dosky z mäkkých drevín(smrek, sibírsky smrekovec, borovica) ochranou proti drevokazným hubám a plesniam. Mohlo by sa Vám totiž stať, že sa behom niekoľkých hodín na dreve vytvoria plesňové bodky alebo fľaky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *