Červený smrek je ľudový názov, jedná sa o smrekovec opadavý. Častokrát si ľudia mýlia červený smrek s inými typmi smrekovcov a smrekov. Výhodou tejto dreviny je fakt, že je lacná, ľahko dostupná a pochádza z európskej ťazby. Vďaka tomu netrpí problémami drevín(exotické, severské), ktoré nie sú zvyknuté na naše podmienky. červený smrek nemá až takú trvácnosť ako napríklad severské dreviny napr. sibírsky smrekovec.

Červený smrek u nás patrí medzi najobľúbenejšie dreviny práve z vyššie uvedených dôvodov. Je to mäkká drevina, avšak obsahuje pomerne vysoký podiel živíc vďaka čomu je trvácnejšia ako obyčajný smrek či borovica.
Drevo smrekovca je ľahké, pružné, dobre opracovateľné a trvanlivé aj pod vodou.

Ak je pre vás prioritným kritériom mať niečo unikátne, alebo viac trvácne, poobzerajte sa po iných drevinách.

Vybrané vlastnosti červeného smreku

  • prírodný materiál s teplým nádychom
  • cenovo najdostupnejšia Európska drevina
  • ideálny pre nátery čistými i pigmentovanými olejmi
  • rýchlejšie chytá sivú patinu
  • vyžaduje každoročné olejovanie
  • menšia odolnosť voči škrabancom
  • životnosť cca 10 rokov

Technické parametre

Objemová hmotnosť : 510 kg /m3
Farba: žlto – bielo – červená
Farebná variabilita: vysoká, od slabo žltej po oranžovo-červenú v rámci jednej šarže
Typická šírka dosky: cca 145 mm
Typická hrúbka dosky: 28 – 30 mm
Typická dĺžka dosky: 4 m v kvalite AB alebo A
Tvrdosť Janka: 38
Trieda odolnosti: 3
Životnosť bez náteru, krytia a prav.údržby: 10 rokov
Pôvod: Slovensko alebo Str.Európa
Vzdialenosť podklad. hranolov: max. 500 mm osovo
Typický spôsob montáže: skrutky
Olejovanie: odporúča sa, transparentným alebo pigmentovaným olejom
Predvŕtavanie: odporúča sa

Vizualita

Drevo červeného smreku má farebne odlišné jadro. Podľa sfarbenia jadra sa rozlišujú dve formy. Beľ môže byť úzka a žltkastá, jadro červenohnedé až sýtočervené, inokedy býva beľ širšia a jadro svetlejšie. Ročné kruhy bývajú zreteľne ohraničené tmavším letným drevom. Drevo je cenné pre svoju farebnosť.

Montáž

Terasové dosky

Pri červenom smreku je potrebné dodržiavať dilatačné medzery medzi doskami min.5 mm, pozdĺžne odstupy min. 5mm a odstupy od fasády resp. terasových okrajov cca 7 mm. Drevo sa rozpína do šírky terasových dosiek. Vo vlhkom prostredí drevina napučí cca 2 mm všetkými smermi. Pri nedodržaní horeuvedených medzier tieto medzery postupom času zaniknú a dosky sa začnú krútiť resp. korýtkovať.

Je nutné používať dosky vyrobené pre terasy. Teda také ktoré prešli najmä vhodným procesom výberu a sušenia (typicky kvalita AB). Pri zlej kvalite je možný nadmerný výskyt hrčí, praskavosť, prehýbanie a korýtkovanie dosiek.

Podkonštrukcia

Pre účely stavby podkonštrukcie sa používajú hranoly z červeného smreku, alebo európskeho/sibírskeho smrekovca v typickom rozmere 45 x 70 x 4000 mm alebo podobnom (podľa dodávateľa). V individuálnych prípadoch je možné použiť aj lacnejšie KVH hranoly kvalitne impregnované. KVH sa vyrába v rôznych rozmeroch, najpoužívanejšie však pre terasy 40 x 60 x 4000 mm. Stavba podkonštrukcie podlieha základným pravidlám stavby drevených terás.

Skrutky / Klipy

Pri montáži skrutkami sa odporúča predvŕtavanie dier špeciálnymi vrtákmi so zápustnou hlavou. Vďaka nim skrutky nebudú vytvárať na okrajoch dier vytrhané vlákna. Používajte iba skrutky určené pre terasy – kvalitné nerezové alebo lacnejšie skrutky s kvalitnou povrchovou úpravou pre terasy z ihličnatých drevín.

Klipy sa pri červenom smreku viac-menej nepoužívajú. Hlavným dôvodom je fakt, že klipy výrazne predražujú celé riešenie terasy.

Počasie

Montáž je vhodnejšie robiť mimo extrémov počasia. Mimo horúčav i mimo období vlhka či mrazu. Avšak na rozdiel od drevín ktoré rastú mimo Európy , červený smrek je zvyknutý na striedanie teplôt deň/noc. Červený smrek zvládne lepšie ako napríklad sibírsky smrekovec aj horúčavu či chlad. Preto je možné realizovať montáž takmer počas celého roka.

Kde kúpiť

neuvedené

Na stiahnutie

Ukážky terás

Ukážky rôznych povrchov