Garapa sa začína stále viac v našich podmienkach presadzovať vďaka svetlosti, tvrdosti exotickej dreviny a príťažlivej ceny. Garapa pochádza z južnej Ameriky, najčastejšie je dovážaná z Brazílie. Ak hľadáte drevinu navodzujúcu pocit tepla a pohody, práve ste ju našli.

Úvodné vyplavovanie pigmentu sa prejavuje minimálne. Ako jedna z mála exotických drevín Garapa na slnku netmavne a zostane krásne jemne krémovo žltkastá. Časom sa však aj u garapy od UV žiarenia prejaví sivý odtieň. Veľmi neoceniteľnou vlastnosťou je neuvoľňovanie pigmentu. Surové drevo garapy vonia mandľami. Ak chcete mať originálnu terasu, určite stojí garapa za zváženie.

Vybrané vlastnosti garapa

  • prírodný materiál s teplým nádychom
  • cenovo najdostupnejšia exotická drevina
  • jedna z mála exotických svetlých drevín
  • vhodná drevina na pigmentáciu
  • vysoká odolnosť voči škrabancom
  • pomerne stabilná, pracuje minimálne
  • šmykľavý povrch za mokra(pri bazénoch) pri doskách bez drážok
  • životnosť cca 25 rokov

Praktické informácie

Garapa je skvelá a pomerne ekonomická exotická drevina s ktorou dosiahnete svetlý povrch alebo aj tmavý povrch (pigmentačným olejom). Garapa nepraská , nekrúti sa, pracuje minimálne. Má luxusný nádych a je jednou z mála svetlých drevín. Z pohľadu trvácnosti a pracovania dreva je garapa v oblasti vyššej strednej triedy. Vhodná pre zákazníkov, ktorí chcú tvrdé exotické trvácne drevo za rozumnú cenu.

Technické parametre

Latinský názov: Apuleia leiocarpa
Objemová hmotnosť: 850kg /m3
Farba: žltohnedá až zlatisto hnedá
Farebná variabilita: nízka
Typická šírka dosky: cca 145 mm
Typická hrúbka dosky: 20 – 22mm
Typická dĺžka dosky: 4m
Stabilita: 3/5
Tvrdosť: 4/5
Tvrdosť Janka: 1700 v lb
Trieda odolnosti: 3
Životnosť bez náteru,  krytia a prav.údržby: 20 rokov
Pôvod: Južná Amerika
Vzdialenosť podklad. hranolov: max. 350 mm osovo
Typický spôsob montáže: klipy, skrutky
Olejovanie: odporúča sa
Predvŕtavanie: odporúča sa

Vizualita

Garapa - štruktúra dreviny

Farba dreva garapy je krémovo žltá až zlatistá. Odporúča sa olejovať pre zvýraznenie kresby a ochrane proti vzniku patiny.

Orient. cena : 50-60 EUR / m2

Uvedená koncová cena s DPH je len orientačná. Vplyv na cenu má veľa faktorov, najmä však dĺžka, hrúbka a šírka dosiek či kvalita dreva.

Montáž garapy

Terasové dosky garapa

Dosky je potebné pri montáži skrutkami predvŕtavať tak ako je to pri takmer každej exotickej drevine. Po montáži je vhodné garapu naolejovať transparentným alebo pigmentačným olejom. Pri montáži klipmi je potrebné používať overené klipy určené na daný konkrétny profil dodávateľa.

Podkonštrukcia

Ako pri všetkých exotických drevinách, na podkonštrukciu je nutné použiť hranoly z exotického dreva, ideálne aspoň takej trvanlivosti ako garapa. Osové vzdialenosti medzi hranolmi sú odporúčané maximálne 350-400mm. Medzi hranolmi a doskami je nutné používať po celej dĺžke hranolu lepiacu podložku, ktorá zabezpečí, že terasa nebude ťukať ani vŕzgať.

Skrutky / Klipy

Garapa sa montuje na skrutky ale aj na klipy. Skrutky sa najčastejšie používajú typu A2 s predvrtom. Skrutky a klipy si nechajte poradiť vaším dodávateľom dreviny. Neodporúčame s nimi experimentovať.

Kde kúpiť garapa?

Na stiahnutie

zatiaľ nič

Ukážky terás z garapy


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /data/web/virtuals/182676/virtual/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177

Ukážky rôznych povrchov


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /data/web/virtuals/182676/virtual/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177