Tlakovo impregnovaná borovica je najlacnejšou terasovou doskou. Vyrába s hĺbkovou tlakovou impregnáciou zo slovenského lokálneho dreva prípadne zo severskej borovice. Impregnovaná borovica má vďaka chemickej úprave zvýšenú odolnosť voči hubám a plesniam, čím výrazne predĺženú životnosť. Je vhodná pre milovníkov rustikálneho vzhľadu.

Impregnácia sa vykonáva špeciálnymi impregnačnými prostriedkami ktoré su v stavebníctve najčastejšie farbené v transparentnej, zelenej a hnedej úprave. Pri terasových doskách sa používa hnedý variant.

Vlastnosti impregnovanej borovice

  • prírodný materiál
  • rustikálny vzhľad
  • stredne tmavá drevina s množstvom sukov
  • najlacnejšia terasová drevina na trhu
  • mäkká drevina, ľahko poškriabateľná
  • vyžaduje každoročné olejovanie
  • dlhšia životnosť

Technické parametre

Objemová hmotnosť : 500 kg /m3
Farba: stredne hnedá
Farebná variabilita: minimálna, homogénna farba
Typická šírka dosky: cca 120 – 140 mm
Typická hrúbka dosky: 24 – 28mm
Typická dĺžka dosky: 2 – 4 m
Stabilita: 2/5
Tvrdosť: 3/5
Tvrdosť Janka:
Trieda odolnosti: 2 až 3
Životnosť bez náteru,  krytia a prav.údržby: 15 rokov
Pôvod: Európa
Vzdialenosť podklad. hranolov: max. 500 mm osovo
Typický spôsob montáže: skrutky
Olejovanie: odporúča sa, transparentným alebo pigmentovaným olejom
Predvŕtavanie: nie je nutné

Vizualita

Terasové dosky - impregnovaná borovica

Farba dreva impregnovanej borovice je patinovo hnedá. Olejovanie pre zvýraznenie kresby nie je nutné, borovica má sama o sebe vďaka sukom výraznú kresbu. Olej vie mierne predĺžiť životnosť, nie je však potrebný. Aj po rokoch je je borovica pomerne stabilná, rokmi získava patinu. Pri požiadavke na stálu farbu sa odporúča používať občas pigmentačný olej.

Montáž

Terasové dosky

Pri impregnovanej borovici je potrebné dodržiavať dilatačné medzery medzi doskami min.6 mm, pozdĺžne odstupy min. 6mm a odstupy od fasády resp. terasových okrajov cca 10 mm. Drevo sa rozpína do šírky terasových dosiek. Vo vlhkom prostredí drevina napučí cca 2-3 mm všetkými smermi. Pri nedodržaní horeuvedených medzier tieto medzery postupom času zaniknú a dosky sa začnú krútiť resp. korýtkovať.

Podkonštrukcia

Pre účely stavby podkonštrukcie sa používajú hranoly z borovice. V individuálnych prípadoch je možné použiť aj podstatne lacnejšie KVH hranoly 2 x kvalitne ručne impregnované. KVH sa vyrába najčastejšie v rozmere 40 x 60 x 4000 mm. Stavba podkonštrukcie podileha základným pravidlám stavby drevených terás.

Skrutky / Klipy

Pri montáži skrutkami sa odporúča predvŕtavanie dier špeciálnymi vrtákmi so zápustnou hlavou. Vďaka nim skrutky nebudú vytvárať na okrajoch dier vytrhané vlákna. Používajte iba skrutky určené pre terasy – kvalitné nerezové alebo lacnejšie skrutky s kvalitnou povrchovou úpravou pre terasy z ihličnatých drevín.

Klipy sa pri impregnovanej borovici nepoužívajú , najmä z nedostupnosti klipových profilov. Hlavným dôvodom je fakt, že klipy výrazne predražujú celé riešenie terasy.

Počasie

Montáž je možné robiť v ktoromkoľvek ročnom období ak to umožňuje počasie.

Kde kúpiť impregnovanú borovicu?

Bratislava – DLH – hrubé vrúbkovanie / hladký povrch

Galanta – SLOV-DV – jemné vrúbkovanie

Na stiahnutie

žiadne dokumenty

Ukážky terás


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /data/web/virtuals/182676/virtual/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177