Prirodzená odolnosť a hustota dreva sibírskeho smrekovca je podstatne vyššia ako u smrekovca z európy hlavne kôli odlišným podmienkam v ktorých rastie. Drevo sibírskeho smrekovca obsahuje veľa živíc a tým obmedzuje rozmnožovanie húb a plesní.

Sibírsky smrekovec je skvelým materiálom s dlhou životnosťou. Je storočia využívaný v stavebníctve. Je svetlý a má veľkú farebnú variabilitu, aj medzi jednotlivými doskami. Patrí medzi viac hrčovité dreviny Po estetickej stránke prevyšuje také druhy ako jaseň, buk, javor či dub. Je to ideálna alternatíva voči lacným európskym drevinám. Terasové dosky zo sibírskeho smrekovca patria vďaka ich cene medzi najžiadanejšie riešenia na slovenskom trhu.

Vlastnosti sibírskeho smrekovca

  • prírodný materiál
  • svetlá drevina, prirodzene krásna
  • ideálny pre nátery čistými i pigmentovanými olejmi
  • najpopulárnejší terasový materiál na Slovensku
  • nižšia cena ako pri wpc doskách či exotickom dreve
  • rýchlejšie chytá sivú patinu
  • vyžaduje každoročné olejovanie
  • šmykľavý povrch za mokra(pri bazénoch) pri doskách bez drážok
  • dlhšia životnosť cca 15 rokov
  • vytvára jemné pozdĺžne praskliny (nemajú výrazný vplyv na estetiku)

Technické parametre

Objemová hmotnosť : 600 kg /m3
Farba: žlto – biela
Farebná variabilita: stredná, od slabo žltej po červený nádych v rámci jednej šarže
Typická šírka dosky: cca 140 mm
Typická hrúbka dosky: 22 – 28mm
Typická dĺžka dosky: 4 m v kvalite AB alebo A
Stabilita: 2/5
Tvrdosť: 3/5
Tvrdosť Janka:
Trieda odolnosti: 3
Životnosť bez náteru,  krytia a prav.údržby: 15 rokov
Pôvod: Sibír
Vzdialenosť podklad. hranolov: max. 500 mm osovo
Typický spôsob montáže: skrutky
Olejovanie: odporúča sa, transparentným alebo pigmentovaným olejom
Predvŕtavanie: odporúča sa

Vizualita

Farba dreva sibírskeho smrekovca je žltobiela. Odporúča sa olejovať pre zvýraznenie kresby a ochrane proti vzniku patiny (ak je neželaná). Aj po rokoch je sibírsky smrekovec stabilný a získava striebornú patinu. Pri požiadavke na stálu farbu sa odporúča ošetrovať ho transparentným alebo pigmentovaným olejom absorbujúcim UV žiarenie. Prípadne tenkovrstvou lazúrou.

Montáž

Terasové dosky

Pri sibírskom smrekovci je potrebné dodržiavať dilatačné medzery medzi doskami min.5 mm, pozdĺžne odstupy min. 5mm a odstupy od fasády resp. terasových okrajov cca 7 mm. Drevo sa rozpína do šírky terasových dosiek. Vo vlhkom prostredí drevina napučí cca 2 mm všetkými smermi. Pri nedodržaní horeuvedených medzier tieto medzery postupom času zaniknú a dosky sa začnú krútiť resp. korýtkovať.

Podkonštrukcia

Pre účely stavby podkonštrukcie sa používajú hranoly zo sibírskeho smrekovca v typickom rozmere 45 x 70 x 4000 mm. V individuálnych prípadoch je možné použiť aj podstatne lacnejšie KVH hranoly 2 x kvalitne ručne impregnované. KVH sa vyrába v iných romeroch , najčastejšie 40 x 60 x 4000 mm. Stavba podkonštrukcie podileha základným pravidlám stavby drevených terás.

Skrutky / Klipy

Pri montáži skrutkami sa odporúča predvŕtavanie dier špeciálnymi vrtákmi so zápustnou hlavou. Vďaka nim skrutky nebudú vytvárať na okrajoch dier vytrhané vlákna. Používajte iba skrutky určené pre terasy – kvalitné nerezové alebo lacnejšie skrutky s kvalitnou povrchovou úpravou pre terasy z ihličnatých drevín.

Klipy sa pri sibírskom smrekovci používajú minimálne. Hlavným dôvodom je fakt, že klipy výrazne predražujú celé riešenie terasy. Terasové dosky zo sibírskeho smrekovca sú však dostupné i v prevedení na klipy – avšak iba výnimočne.

Počasie

Montáž je najvhodnejšie robiť mimo extrémov počasia. Mimo horúčav i mimo období vlhka. V horúčavách nad 30 stupňov budú dosky počuteľne po montáži praskať. Pri vlhku môžu chytať čerstvé dosky jemne bodkovú plieseň.

Kde kúpiť sibírsky smrekovec?

Bratislava – DLH – iba kartáčovaný povrch

Galanta – SLOV-DV – hladký, jemne/hrubo vrúbkovaný

Na stiahnutie

Stavba terasy zo sibírskeho smrekovca – PRIPRAVUJEME

Ukážky terás


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /data/web/virtuals/182676/virtual/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177

Ukážky rôznych povrchov


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /data/web/virtuals/182676/virtual/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177