Nátery dreva sú určené na jeho dlhodobú ochranu ale i zvýšenie estetiky.

Terasové oleje

Oleje sú skvelým spôsobom ako chrániť drevo pred nasiakaním vodou, pretože voda je nejčastejšou príčinou znižovania jeho životnosti. Terasové oleje sa delia na rozpúšťadlové oleje a oleje na báze vody. Rozpúšťadlo má zo úlohu otvoriť póry dreva a umožňuje rýchle vsiaknutie oleja do jeho povrchovej vrstvy. Následne sa rozpúšťadlo odparí. Rozpúštadlové oleje sú pri terasách  používané najčastejšie. Vďaka prítomnosti rozpúšťadla ich môžeme nazvať neekologické. Oleje na báze vody sa používajú minimálne. Sú však ekologické.

Olejovanie terasy sa robí pri jej montáži a následne dvakrát ročne. Pred zimou a po zime. Po zime preto, lebo sneh a ľad v zime najviac poškodzujú terasu. Pri stavbe terasy je ideálne robiť náter dosiek prvýkrát zo všetkých strán vrátane koncov dosiek a bokov. Pri kladení dosiek je potrebné natierať dorezy. Po montáži sa natierajú dosky druhýkrát ale už iba na povrchu a z bokov. Pri zjednodušenom nátere sa natiera iba jedenkrát po montáži. Odporúčame však dva nátery , k spodnej strane dosiek sa už viac nedostanete.

 

Oleje Tikkurila

Oleje fínskeho výrobcu, Ich výhodou je extra široká škála farieb ktorú Vám predajne farieb namiešajú na počkanie. nemôže sa Vám teda stať, že Váš odtieň nebudú mať. Stačí prísť, nakúpiť a odísť. Cena olejov je bežná.

Oleje remmers

Bežné oleje s hotovými farebnými odtieňmi. Remmers robí iba niekoľko základných odtieňov. Tieto oleje sú bežne dostupné u predajcov farieb vďaka dobrej cene. Ide o najdostupnejšiu značku na trhu.

Oleje OSMO

Jedná sa o oleje vyššej triedy, pretože obsahujú voskovú zložku, ktorá ešte lepšie chráni drevo. Robia sa v prevedeniach pre konkrétne dreviny teda napríklad OSMO Bangkirai, OSMO modrín a pod. Oleje OSMO sú však výrazne drahšie, používajú sa viac na exotické terasy.

 

Lazúry

Lazúry sa pri terasách používajú minimálne. Dôvodom je fakt, že oproti oleju na pvrchu ostáva tenkovrstvá lazúra , ktorú môžeme označiť za chémiu. Terasy však budujeme často preto, aby sme po nich mohli chodiť naboso. Bosá noha sa priamo dotýka terasovej podlahy a nie je nám jedno, či neškodnej olejovej zložky alebo tenkovrstvej chémie.

Impregnačné nátery

Ipregnácia dreva je účinným prostriedkom ako chrániť drevo pred drevokaznými hubami a hmyzom. Impregnačný náter je čistá chémia a preto sa na dosky viacmenej nepoužíva. POužíva sa však hlavne na podkonštrukčné hranoly z mäkkých drevín najmä na výrazné predĺženie ich životnosti.

Impregnačné nátery u nás najbežnejšie dostupné sú Bochemit a Krovsan. Používať treba transparentné impregnačné nátery.