Výber terasových dosiek

Výber terasových dosiek vôbec nie je jednoduchá záležitosť ak nepoznáte možnosti. Ideálny materiál neexistuje, každý má iné preferencie a estetické cítenie. Každý materiál ma svoje výhody ale i nevýhody.

Čo treba zvažovať?

  • trvanlivosť
  • estetickú stránku
  • údržbovosť
  • cenu

Drevo domáce

Medzi európske dreviny patria dreviny smrekovité a borovice. Smrek, červený smrek a domáca borovica. Vyznačujú sa nízkou cenou, dobrou dostupnosťou, a nízkou trvácnosťou cca 7 – 15 rokov. Vizualita je bežná, ničím nie výnimočná. Vhodné pre kryté a málo zaťažované terasy. Montáž výlučne skrutkami.

Cena 12 – 18 EUR / m2

Výnimkou je drevina agát. Donedávna bolo jeho využitie v oblasti terás problematické kôli charakteru stromu – krátke dosky a nutnosť ich nadpájania cinkovaním. Dnes dostupné lepidlá už ponúkajú lepenie agátu ktoré dostatočne odoláva extrémnym podmienkam v exteriéri. Drevina je tvrdosťou, trvanlivosťou a atraktívnou kresbou ideálnou alternatívou voči exotickým drevinám.  Trvácnosť 30 a viac rokov.

Cena 40 – 50 EUR / m2.

vyberte si vhodnú drevinu

Drevo severské

Sem patria najmä sibírsky smrekovec , severský smrek a severská borovica. Vyznačujú sa stále atraktívnou cenou a predĺženou trvanlivosťou cca 10 – 25 rokov. Tieto dreviny sú odolnejšie voči nízkym teplotám a majú vyšší obsah živice a teda objemovú hustotu vďaka čomu sú trvácnejšie ako európske ihličnany.

Vizualita je stredne atraktívna, drevo sa vyznačuje farebnou variabilitou a zvýraznenou štruktúrou. Sibírsky smrekovec je svetlý, ideálny na farebné tónovanie pigmentačnými olejmi. Severské dreviny sú vhodné aj pre nekryté terasy. Montáž hlavne skrutkami, možná i na klipy. Na klipy sa však montáž neodporúča nakoľko klipy potrebujú drevinu rozmerovo stálu aby nevyskakovala z klipov. Mäkké dreviny – najmä ak nie sú pod prístreškom majú tendenciu mierne napučať od vody do strán .

Cena 24 – 30 EUR / m2.

vyberte si vhodnú drevinu

Termodrevo

Sem patria hlavne termicky upravené dreviny ako termojaseň a termoborovica. Vďaka termizácii majú hnedý až čokoládový nádych, zvýšenu trvanlivosť 25 a viac rokov. Termizácia zabezpečuje maximálnu tvarovú stálosť a minimálne praskanie, či krútenie dosiek. Ideálna montáž na klipy prípadne skrutky. Termodrevo je vhodné na klipy kôli rozmerovej stálosti,

Termodrevo je ideálne pre fasádne obklady, menej však vhodné pre terasy. Pre vysokozaťažované terasy  alebo členité terasy so schodmi a výstupkami je úplne nevhodné kôli zvýšenej krehkosti.

Cena 45 – 65 EUR / m2.

vyberte si vhodnú drevinu

Drevo exotické STREDNÁ TRIEDA

Sem patria dreviny, ktorú sú veľmi tvrdé , s trvácnosťou nad 25 rokov s cenou ktorá nie je extrémne vysoká.Medzi napopulárnejšie patria bangkirai či massaranduba. Kvalitou aj cenou sa presadzuje v poslednom čase svetlá garapa, ktorá sa však dá i pigmentovať. Ak sa chcete terasou odlišovať a cena pre Vás nie je primárne kritérium, táto voľba je pre Vás. Dreviny sú náročnejšie na montáž, vhodné i do náročných aplikácií ako k bazénom a pod. Pri ich montáži je potrebné poznať vlastnosti dreviny, niektoré z nich majú extrémnu silu pri krútení a nie všetky sú vhodné pre montáž na klipy. Z horeuvedených iba garapa.

Cena 45 – 70 EUR / m2.

vyberte si vhodnú drevinu

Drevo exotické LUXUSNÁ TRIEDA

Sem patria nadštandardné dreviny, ktorú sú často vizuálne veľmi atraktívne, neobyčajné, extrémne  tvrdé a trvanlivé. Medzi napopulárnejšie patria ipe,  cumaru a teak. Ak pre Vás cena nie je tak dôležitá a chcete to najlepšie na trhu, táto voľba je pre Vás. Dreviny sú náročné na montáž, vhodné i do náročných aplikácií ako k bazénom a pod. Pri ich montáži je potrebné poznať vlastnosti dreviny. Cumaru v našich podmienkach nie je veľmi vhodné naklipy(krútenie), naopak ipe a teak sú ideálne dreviny a jedny z mála vhodných drevín na klipy.

Cena 70 – 220 EUR / m2

vyberte si vhodnú drevinu

Drevoplast na báze HDPE

Primárnou motiváciou pre použitie drevoplastových dosiek je ich bezúdržbovosť. Presnejšie povedané relatívna bezúdržbovosť. Pretože aj o drevoplasty sa je potrebné starať, avšak podstatne menej. Drevoplast nie je potrebné pravidelne olejovať. Jeho nevýhodou je hlavne prehrievanie dosiek. Drevoplast sa vyrába miešaním drevnej múčky a plastu pomerom cca 50 / 50. Dosky sa v prípade poškodenia nedajú brúsiť ako je to pri dreve. Drevoplastové dosky s dutinkami nie sú vhodné k bazénom kôli liahnutiu komárov.

Typickými výrobcami drevoplastových (wpc) dosiek je woodlook, twinson, ayya, woodplastic či najvyššia kategória timbermax.

Ak chcete kvalitný drevoplast, ktorý minimálne zmení farbu či vlastnosti , budete musieť siahnuť riadne do vrecka a vybrať si dosky z hornej cenovej hranice. Náš trh je zaplavený množstvom produktov so zúfalou kvalitou. treba si uvedomiť aj opak toho čo prezentujú výrobcovia: Nie je to ani drevo, ale ani plast. Montáž výlučne klipmi.

Je potrebné byť si vedomý výhod a nevýhod drevoplastu. Dosky sa snažia imitovať drevo, ale od pocitu či vizuality dreva majú okrem drevoplastov najvyššej triedy na kilometre ďaleko. Montáž výlučne klipmi.

Cena 40 – 80 EUR / m2

Drevoplast na báze PVC

Tieto dosky nie sú veľmi ekologické, sú nerecyklovateľné. Používajú sa v aplikáciác, kde je trvácnosť a absolútna bezúdržbovosť primárna. Oceníte však odolnosť voči bežným chemikáliám, škvrnám, nepraskanie dosiek, je stabilný a nevyžaduje žiadnu povrchovú úpravu, je cenovo prijateľný a stačí mu minimálna údržba. Na druhej strane – ľahko sa poškriabu a prehrievajú sa. Populárne sú svetlé farby, ktoré priťahujú slnko menej a teda sa menej prehrievajú.

Je potrebné byť si vedomý výhod a nevýhod drevoplastu. Dosky sa snažia imitovať drevo, ale od pocitu či vizuality dreva majú na kilometre ďaleko. Montáž výlučne klipmi.

Cena 40 – 50 EUR / m2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *