Výpočet materiálu na terasu

Princípy výpočtu sú pri jednoduchej terase jednoduché. V nasledovnom je uvedený výpočet najjednoduchšej terasy rozmeru 7 x 3m umiestnenej na betonovej platni. Princípy výpočtu komplexnejšej terasy sú však rovnaké.

Terasové dosky

Pri objednávaní bude od Vás chcieť dodávateľ okrem konkrétnej dreviny a jej profilu uviesť počet kusov dosiek, množstvo dosiek alebo aspoň počet bežných metrov (označované skratkou bm = bežný meter). Ako k týmto údajom prísť? Jednoducho – odhadom alebo presným výpočtom na základe navrhnutého kladačského plánu.

Typické dĺžky dosiek

Dostupné dĺžky dosiek sú často určené konkrétnou drevinou. Najčastejšie sa pri európskych drevinách používa dĺžka dosiek 4m. Pri exotických drevinách je to cca 3.5 m avšak často sa realizujú i terasy z kratších dosiek, ktoré môžu byť výrazne lacnejšie a estetické prevedenie terasy z krátkych dosiek je tiež veľmi atraktívne.

Hrubý výpočet

Zjednodušený výpočet počíta s tým, že sa plocha terasy vydelí plochou jednej dosky. Výsledné číslo udáva potrebný počet dosiek. Výpočet však neodráža kalkuláciu vniknutých medzier medzi doskami ani vzniknutých odrezkov. Pri takomto výpočte odporúčame pridať cca 20% dosiek ako rezervu. Pre dosky 26 x 140 x 4000 mm je výpočet nasledovný: 21 / 0.56 = 37.5 ks. S rezervou: 37.5 x 1.2 = 45 ks dosiek. S takýmto výpočtom Vám pomôže naša terasová kalkulačka.

Precízny výpočet

Precízny výpočet znamená nakresliť si predom presný plán kladenia zohľadňujúci konkrétny rozmer dosky (šírka a dĺžka). Tak si vypočítate aký odpad (odrezky) Vám presne vznikne. Je možné kombinovať i dve rôzne dĺžky dosiek dodávateľa. Následne odporúčame pridať cca 5 % dosiek ako rezervu. Výsledkom výpočtu je presné množstvo dosiek konkrétneho rozmeru: z kladačského plánu vyplýva 20 radov, na každý rad potrebujeme 2 dosky. Teda 40 dosiek. S rezervou: 40 x 1.05 = 42 ks dosiek.

Rezerva

Drevo je prírodný materiál a pri ňom aj pri terasových doskách sú drobné vady povolené. Treba s tým jednoducho rátať. Nie je však nič horšie ako tri chýbajúce dosky. Znamená to, že musíte zaplatiť ďaľšie peniaze za dopravu, ktorá je často dôležitou zložkou celkovej ceny. Preto je nevyhnutné kalkulovať vždy do rozpočtu určitú rezervu,

Montážne firmy robia často orientačné cenové ponuky s materiálovým navýšením (stratným) cca 5%, čo je nereálny stav. Potom pri obhliadke reálneho stavu aktualizujú cenovú ponuku so zohľadnením reálneho stavu a stratné sa často zvýši na 10 – 25% a teda cena aktualizovanej ponuky je výrazne vyššia.

Rozmery terasy a smer kladenia

Prvým krokom je presné zameranie budúcej terasy, teda rozmer X a Y pochôdznej plochy. Následne je potrebné zamyslieť sa nad presným kladačským plánom, ktorý určuje orientáciu terasových dosiek a ich presný spôsob kladenia.

obr1.pozdĺžna orientácia

obr2.priečna orientácia

Spôsob kladenia dosiek

Kladenie dosiek sa najčastejšie realizuje pomocou symetrického striedania dosiek, ktoré spevní a lepšie previaže celú terasu.

Príklad návrhu

 • Rozmer obdĺžnik 7 x 3m, dosky Š140/D4000, smer kladenia: pozdĺžna orientácia, striedanie dosiek (previazanie)
 • 1.rad – doska 4m + doska 2.984 m
 • 2. rad – doska 2m + doska 4m + doska 0.976 m
 • 3. rad = ako 1.rad, 4. rad = ako 2.rad atď.

Dĺžka dosiek 2.984 m zohľadňuje dilatačnú medzeru 8mm na jednom okraji a druhú 8 mm medzi doskami. Teda spolu 0.008m + 4 m + 0.008 m + 2.984m = 7m

Hranoly

Ak sa jedná o konštrukciu typu rebrá bez rámu okolo terasy a krátkych hranolov medzi rebrami, tak je výpočet pre horeuvedený príklad pre rozostupy hranolov 500 mm nasledovný:

Počet sekcií medzi rebrami = 7 / 0.5 = 14. Teda počet rebier bude 14 + 1 = 15. Jedno rebro bude na celý rozmer B terasy a teda 3m. Teda potrebujeme 15 x 3 = 45 bežných metrov hranolov. Keďže hranoly nie sú tak nákladné , je vhodné objednať rezervu cca 5 – 10%, niektoré môžu byť krivé.

Skrutky

Zjednodušený výpočet: Pri rozostupe hranolov 500 mm potrebujete cca 44 skrutiek / m2, pri rozostupe 350 mm až cca 66 skrutiek / m2. Teda pre horeuvedený príklad je to pri rozostupe 500 mm 21 x 44 = 924 ks skrutiek a pre rozostup 350 mm je to 21 x 66 = 1386 skrutiek.

Klipy

Klasických Klipov potrebujete o polovicu menej ako skrutiek. Pretože na jednu šírku každej dosky treba 2 skrutky, ale iba 1 klip. Nezabudnite, že budete potrebovať na prvú radu tzvy štartovacie klipy a ostatné klasické. Teda pre horeuvedený príklad to bude pri rozostupe 500 mm cca 15 sekcií teda 15 štartovacích klipov . Objednajte o pár ks viac.

Terasový olej

Zjednodušený výpočet: Na jeden náter budete potrebovať cca 1 liter na 10 m2 avšak s ohľadom na nasiakavosť konkrétnej dreviny a profilu. Nátery je vhodné realizovať pri montáži terasy dva. Prvý pred montážou a druhý po montáži.

Ak si chcete množstvo materiálu orientačne vypočítať , použite našu kalkulačku.

4 komentáre na “Výpočet materiálu na terasu

 1. harul Odpovedať

  Vdaka za clanok, opravte si chybu – dilatacnu medzeru ste chceli predpokladam 8mm a nie 8cm.

 2. Juraj Vidlička Odpovedať

  Ak sa nemýlim, máte tam chybu vo výpočtoch v kapitole „Príklad návrhu“. Pri kladení na terase dĺžky 7 metrov o dĺžke dvoch dosiek 4m + 2,84m. V tomto prípade počítate s dilatáciami o celkovej šírke 16cm, ale asi chcete uvažovať so 16mm 🙂
  2,84m = 284cm. Chybu vo výpočte vysvetľuje na konci kapitoly výpočet spolu s dilatáciami, kde uvádzate dilatačnú hodnotu 0,08m, to ale nie je 8mm ale 8cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *