Pri stavbe terasy by sme mali dodržiavať základné princípy stavby terás.
Materiál podkonštrukčných hranolov
Jedno zo základných pravidiel. Trvanlivosť podkladového hranola by mala byť minimálne taká akú má terasová doska. Teda ak sa stavia drevoplastová terasa ktorá má mať dlhú životnosť, pod drevoplastovú dosku by sa nemalo použivať drevo. Podobne pod exotickú dosku by nemal ísť hranol zo smreku. Na Slovensku sa však s dôrazom na cenu riešenia často používajú lacnejšie „kreatívne riešenia“, ktoré majú samozrejme dopad na trvácnosť.
Pri stavbe terasy sa teda vždy pýtajte dodávateľa na presný materiál hranola a žiadajte si minimálne takú trvanlivosť podkonštrukcie, akú má terasová doska.
Rozostupy podkonštrukčných hranolov
Pri drevinách by mali byť osové rozostupy hranolov maximálne 20 násobok hrúbky dosky. Napríklad pre sibírsky smrekovec o hrúbke dosky 27mm je maximálna osová vzdialenosť 540 mm, v praxi používaná 500mm. Pri plastoch je to predpísané výrobcom, najčastejšie však 350mm osovo.
Predvŕtavanie
Pri tvrdých drevinách alebo drevinách, ktoré sa štiepia je potrebné predvŕtavať diery vrtákom so zápustnou hlavou. Aj keď používate skrutky s predvŕtavaním. Predvŕtavanie sa robí z viacerých dôvodov, ale najmä preto, aby sa dosky neštiepili a kôli estetike, aby na povrchu dosky neostávali zbytky potrhaných drevených vlákien, čo ruší estetiku povrchu. Vrtáky s predvŕtavaním a zápustnou hlavou kúpite napr od značky SPAX.
Izolačné podložky
Pre dosiahnutie predĺženej životnosti je nutné používať izolačné podložky. Vždy tam, kde by sa drevo mohlo stýkať s kovom, betónom alebo čímkoľvek čo je nasiakavé. Ide hlavne o miesta, kde sa podkonštrukčný hranol pokladá na betonový podklad, alebo na betonovú kocku a pod.
Medzery medzi doskami
Pri stavbe terás sa medzi doskami nechávajú medzery. Dôvodov, prečo sa to tak robí je viacero:
- estetika
- dilatácia alebo rozťažnosť materiálov
- zväčšovanie objedmu dreva vplyvom vlhkosti
Každý materiál sa rozťahuje a sťahuje vplyvom vysokých a nízkych teplôt. Každý skúsený terasár vie, aké medzery používať pri konkrétnej drevine a v akých podmienkach. Drevo dilatuje po širke dosiek (ak je vlas po dĺžke), drevoplast zase po dĺžke. Ak drevo – hlavne mäkké nie je chránené napr. prístreškom, má tendenciu výraznejšie napučať. Pri smreku alebo sibírskom smrekovci medzery cca 4 mm najčastejšie vplyvom dažďa zaniknú a dosky sa začnú tlačiť na seba a následne korýtkovať. Preto pri nechránenom dreve treba nechať medzery väčšie.
Striktné dodržiavanie medzier
Dilatačné medzery by sa nemali pri dreve dodržiavať striktne, pretože drevo je prírodný materál a dosky majú výrobnú toleranciu. Dosky o šírke 140 mm budú mať v skutočnosti šírku napr od 137mm do 143 mm. Bežná tolerancia rozmerov je 3 – 7% podľa dreviny. Preto by sa Vám mohlo stať, že pri dlhšej terase nad 4m by ste napriek striktnému dodržaniu predpísaných medzier mohli mať dosky namontované krivo.
Používajte terasový sťahovák
Dosky kúpite na prvý pohľad rovné. Rovné však po dĺžke 4m s presnosťou na pár mm nebudú. Pri montáž ich však potrebujete dostať do roviny. Dá sa to dosahovať rôznymi spôsobmi, najpraktickejší a extrémne prácu šetriaci spôsob je terasový sťahovák. Je to len pre dobro a rovnosť terasy.
Odvetraná medzera pod terasou
Odprúča sa používať odvertranú medzeru medzi drevenými doskami a podkladom cca 30mm a viac. Vzniká tak odvetrávaná medzera pre odvod vlhkosti , ktorá zvyšuje trvanlivosť podkonštrukčného dreva. Preto sú typicky používané hranoly montované najčastejšie na výšku (70x45mm sibírsky smrekovec, 60x40mm KVH). Pri drevoplaste sa používa tradične medzera iba cca 30mm.