9 tipov pre lacnejšiu terasu

Zaujíma Vás, ako si postaviť terasu čo najlacnejšie? Ponúkame Vám niekoľko praktických tipov ako na to. Najlacnejšie materiály, príslušenstvo a ako ušetriť na prácach tak, aby sa Vám to nevrátilo.

Lacné terasové dosky

Medzi najlacnejšie terasové dosky na Slovenskom trhu patria dosky z impregnovanej borovice, červeného smreku či douglasky. Najlacnejšie sú najmä preto, že sú zo slovenských alebo severských lesov. Borovica aj červený smrek sú v stavebníctve často používané materiály. Nevýhoda smreku ale aj borovice je mäkkosť dreviny a teda nízka trvácnosť a ľahšia poškoditeľnosť.

POZN: Drevoplastové dosky nie sú lacnejšie ako drevené, ako si väčšina ľudí myslí. Bežný drevoplast sa pohybuje na úrovni cca 3 násobku ceny najlacnejších drevených terasových dosiek. Kvalitný drevoplast stojí 1,5 až dvojnásobok bežného drevoplastu.

Ak Vás orientačné ceny terasových dosiek zaujímajú, pozrite si ich prehľad.

Lacné podkladové hranoly

Pri terasách platí základné pravidlo: podkonštrukčné hranoly by mali byť z materiálu minimálne s takou životnosťou ako terasa samotná. Vo vybraných prípadoch s ohľadom na situáciu je možné od tohto pravidla aj upustiť.

Ak skutočne chcete aj tu ušetriť, skúste použiť hranoly z mäkšieho dreva alebo konštrukčného dreva KVH. Tieto hranoly však naimpregnujte 2-3x a prípadne natrite ochranným nenákladným náterom aspoň raz.

Stavba terasy svojpomocne

Najlacnejším riešením je postaviť si terasu svojpomocne. K tomu potrebujete zvládnuť základné pravidlá stavby terás, nákup a dovoz materiálu, výpočet správneho množstva, aby ste neprestrelili, zručnosti a hlavne čas a vzťah k drevu. Ak si myslíte, že to zvládnete , choďte do toho, nie je to žiadna raketová veda.

Lacnejším riešením nie je použitie najlacnejšej firmy či montážnikov. Toto je v skutočnosti často najdrahšie riešenie. Neskúsení alebo slabí montážnici Vám môžu zničiť materiál alebo problémy terasy zistíte po pár mesiacoch po dokončení.

Pripravili sme pre Vás i zoznam najčastejších chýb pri stavbe terás svojpomocne.

Lacné terasové skrutky a klipy

Odporúčam používať výhradne terasové nerezové skrutky typu A2. Tie si viete zohnať u Vášho dodávateľa terasových dosiek alebo v kvalifikovanom železiarstve. Nepoužívajte obyčajné pozinkované alebo strieborné skrutky. Zinok Vám začne farbiť drevo a robiť čierne mapy, v neskoršom štádiu nastúpi na dosky hrdzavá hnedá. Lacné skrutky už z dreva v budúcnosti pravdepodobne nedostanete von – ak by ste chceli v budúcnosti opraviť terasu napríklad výmenou dosky. Tieto skutky sa Vám s najväčšou pravdepodobnosťou pri odskrutkovávaní pod hlavičkou budú trhať.

Lacné klipy sú v plastovom prevedení, ale sú vhodné najmä pre drevoplasty, ktoré sú stabilné a nekrútia sa. Drevo je živý materiál a pod vplyvom dažďa a slnka Vám môžu dosky z plastových klipov vyskakovať.

Lacná doprava

Pre účely čo najlacnejšej dopravy si hľadajte dodávateľa dosiek a podkladových hranolov čo najbližšie k montážnemu miestu. Preprava autom s hydraulickou rukou je vždy podstatne drahšia ako autom, z ktorého treba dosky vykladať ručne. Preto ak chcete prepravu čo najlacnejšie, nájdite si dopravcu s autom bez hydraulickej ruky avšak zabezpečte si niekoho, kto Vám dosky ručne pomôže rýchlo z auta vyložiť – šofér Vám s tým pravdepodobne zdarma nepomôže.

Terasový podklad lacno

Najlacnejším terasovým podkladom je stavba na betonové piliere. Je však najpracnejším spôsobom prípravy podkladu. Príprava terasového podkladu však závisí od aktuálnej situácie a lokality stavebníka.

Lacný náter terasy

Pre lacný náter je vhodné použiť lacnejší terasový olej, prípadne lazúru. Medzi takéto oleje patria oleje a lazúry značiek Tikkurila a Remmers. Budú Vás stáť cca 10 EUR / 1 l. Prémiový terasový olej stojí cca dvonásobok.

Čo najpresnejší výpočet

Ak je Vaša terasa jednoduchá, napríklad obdĺžnikového tvaru bez čiel, schodov a iných doplnkov, viete si výpočet urobiť pomerne presne na základe dostupných dĺžok dosiek konkrétneho predajcu. Ľahko si tak vypočítate presný počet dosiek ktoré na montáž potrebujete. Treba vždy rátať i s prípadnými vadami niektorých dosiek a teda potrebnou rezervou. cca 5 – 10%.

Lacné terasové príslušenstvo

…obsah sa pripravuje…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *