Najlacnejšie terasové dosky

Ak si chcete robiť terasu svojpomocne a je pre Vás hlavné kritérium cena, pomôže Vám tu uvedený zoznam najlacnejších terasových dosiek, a skúsenosti z praxe. Popis a porovnanie týchto materiálov nájdete v našom zozname terasových drevín.

  • Smrek
  • Červený smrek
  • Duglaska
  • Tlakovo impregnovaná borovica

Trvácnosť terasy z uvedených materiálov sa pohybuje od 5 – 15 rokov. Závisí to najmä od toho, či je terasa krytá(prístrešok) alebo je nechránená pred dažďom, snehom/ľadom a slnkom a či je impregnovaná. Ak je nechránená a neimpregnovaná, trvácnosť je podľa dreviny cca 5-10 rokov. Najvyššiu odolnosť voči drevokazným hubám (prehnitie) má tlakovo impregnovaná borovica.

Prečo sú tieto terasové dosky tak lacné?

Dôvodom je lacná surovina, pestovaná v našom regióne (okrem douglasky), lokálne dostupná a vo veľkom množstve. Vďaka tomu že sa materiály ťažia na slovensku, je ich doprava od výrobcu k predajcovi lacnejšia. Horeuvedené lacné dreviny sú súčasne na našom trhu pestované, ťažené ako i spracúvané vo veľkých objemoch (je ich dostatok) a v rôznych oblastiach stavebníctva. Preto sú lacné a dobre dostupné.

Kde ich kúpiť?

U predajcov terasových drevín ich nie vždy viete kúpiť, pretože títo sa zameriavajú často na materiály pre kvalitné a prémiové terasy. Ak ich u niektorého predajcu nájdete, potom bude predajca ponúkať vyššiu kvalitu daných materiálov ako tradičné reťazce typu OBI alebo Hornbach. Odporúčam si nájsť radšej takéhoto predajcu, kúpite u neho často lepšiu kvalitu a aj lacnejšie pretože sa na predaj terasových materiálov špecializuje.

Prečo si teda kupovať drahšie materiály?

Po lacných materiáloch sa siaha ak je hlavným kritériom cena a nie kvalita terasy. Z horeuvedených materiálov síce postavíte peknú terasu, ale jej trvácnosť bude pri štandardnej starostlivosti nízka. Ak sa jedná o krytú terasu s prístreškom, potom nemusí byť trvácnosť až taký problém. Terasa však bude pekná a bude Vás dobre slúžiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *